Práce personalisty je věc nelehká. Obzvláště, pokud se ji snažíte dělat dobře. Zavděčit se všem nelze. Často se potýkáte s nepochopením, nedoceněním a zdánlivě nepřekonatelnými překážkami. Firmy, kterým ještě nedošlo, že podnikání je v první řadě o lidech, osekávají rozpočty HR oddělení na minimum. Jak se vám pracuje ve vaší společnosti? Dokáže vás něco pěkně naštvat?
„Dostal jsem pokyn od personálního oddělení, že mám....“. Už jste se někdy setkali s tím, že vás management nastrčil do "arény" místo sebe? Samozřejmě se tak děje pouze v případě, že se jedná o snížení platů, stavů, restrukturalizaci... prostě cokoliv nepříjemného.
„Rád bych Vám přidal, ale na HR mi to neschválili“. Opravdu tomu někdo uvěří, že HR oddělení rozhoduje o výši bonusů pro konkrétní osoby? O odměnách rozhoduje nadřízený manažer nebo vedení společnosti. Personalisté zřídka.
Někteří zaměstnanci (management nevyjímaje) si myslí, že příbuzní, přátelé a v podstatě kdokoliv, kdo bude představen s jejich doporučením, nemusí projít běžným přijímacím řízením.
Nejen zaměstnanci, ale často i management má zkreslené představy o správné funkci personálního oddělení. Aby mohlo dobře pracovat, potřebuje mít informace. Strategická rozhodnutí by měla být připravena předem i z úhlu personálního nikoliv naopak. Postup, kdy personalista dostane informaci o rozhodnutí se slovy „teď to nějak udělejte s těma lidma“ není úplně ideální.
Mnoho manažerů si myslí, že úkolem HR je dělat jejich práci. Když už ne všechnu, tak vás alespoň zaměstnají tím, že po nich opakovaně žádáte již 10x vyžádané a potvrzené informace či dokumenty. Taky občas máte pocit, že vás neberou vážně?
Každé oddělení bojuje se svým rozpočtem. Všichni potřebují "dost prostředků" pro svou práci. Tak proč zrovna HR budget je neustále bičován slovy: „na toto školení nemáme dost prostředků, vzdělávání této skupiny zaměstnanců nikdo neocení, tento benefit je příliš drahý, na tuto pozici jsme ochotni vynaložit maximálně.... . Bez mouky chleba neupečete. Nediv se proto milý managemente, že bez vzdělaných a kvalitních zaměstnanců se strategické plány stanou jen pouhým snem.
Personalistika není humanitární činnost. Cílem HR je získat ty nejlepší a zvýšit tak hodnotu firmy. Aby bylo HR oddělení kvalitní, musí se vzdělávat. Mezi oblasti pro vzdělávání pracovníků HR patří mezilidská komunikace, pracovní právo, etika podnikání, řízení změn, strategický management, finance.
Nečekejte, že se situace na trhu práce v krátkodobém horizontu zlepší. Naopak. Plánované oživení ekonomiky ji ještě přiostří. Proto se opřete do náborového procesu už dnes.
Potřebuji lidi do týmuHR oddělení není tím nejoblíbenějším ve firmě. Zaměstnanci se často ptají: "Proč je potřeba „tolik“ lidí? Proč je vůbec potřeba ten jedinec – personalista, když je kolem kupa agentur, které přece „odvedou tu stejnou práci?“ Nechápou, co se skrývá za onou magickou zkratkou HR. Někdy opravdu HR oddělení nepracuje jak má. Je pak nelibost zaměstnanců oprávněná? Co myslíte?
Takto to opravdu fungovat nebude. Pokud personalistovi chybí znalosti z oboru, zaměstnanci to poznají. Jejich důvěra v práci HR oddělení pak mnohdy oprávněně poklesne. Aby HR oddělení fungovalo, musí zaměstnávat kvalitní pracovníky, které musí neustále vzdělávat. Úspěch je totiž vždy o lidech.
Zaměstnanci si stěžují. Neustále přicházejí s podněty na změnu. HR oddělení je ale k těmto výzvám a stížnostem hluché. Vždy se staví na stranu managementu, který zametá problémy pod koberec. Je to tak prostě jednodušší. Spadáte do této kategorie? Myslíte, že je to takto správně?
"Chceme vyšší plat, chceme jinou pracovní dobu, chceme.... ." Zaměstnanci si někdy myslí, že personalisté jsou tu místo odborů. Omyl. Personalista je jistým spojením mezi zaměstnanci a vedením. Musí tlumočit výzvy ke změnám i potřeby zaměstnanců. Hledat řešení. Pokud je to v souladu se strategií, podporuje navrhované změny.
Na závěr nezbývá než vám, personalistům, popřát pevné nervy a notnou dávku optimismu. Vzdělávejte se, zapojujte se do strategických rozhodnutí, a hlavně neztrácejte svůj zápal pro věc. Bez kvalitních lidí to nešlo, nejde a nepůjde.
APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444
Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477
brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779