Letní dovolená klepe na dveře. Termíny už máte bezpečně zaškrtnuté v kalendáři a nahlášené u nadřízeného. Po večerech listujete katalogy cestovních kanceláří a „lustrujete“ webové stránky všech prověřených cestovek. Tak … kam to bude letos? Za sluncem? Na hory? Procestovat Evropu? Nebo dál....? Někteří z vás mají dovolenou vybranou a teď už jen „čekají“ až si sbalí plavky/knížky/treckingové boty/kolo/stan/rybářské pruty.... Každý podle svého gusta.
NEBO
Letní odjezd je pro vás noční můrou. Týden před plánovaným volnem máte žaludek stažený strachem, zda všechno stihnete. V práci jste do večera. Nemáte čas ani chuť se na prázdniny těšit. A po návratu? Doháníte „proflákaný“ týden. Jste unavení a vyčerpaní víc než před dovolenou?
Chcete si užít dovolenou bez myšlenek na práci? Bez výčitek, co všechno jste ještě nestihli a bez stresu, co vás po návratu čeká? Máme pro vás pár tipů:
„Ještě musím udělat a poslat šéfovi tu tabulku, kterou po mě chtěl už před týdnem. Měl bych zavolat klientovi a domluvit s ním schůzku ještě než odjedu. Deadline dokončení projektu je týden po dovolené. A do toho porada celého oddělení...“
Poznáváte se? Taky chcete před dovolenou smazat všechny resty?
Nepodléhejte panice! Nechtějte dodělat vše! Vyberte si ty nejdůležitější úkoly a na ty se před plánovaným volnem soustřeďte. Vaše práce přece odjezdem na dovolenou nekončí. Po příjezdu navážete a vše bude jako dřív. Jen...
Počítejte s tím, že dovolená dovolí vaší hlavě „vypnout“. Zapomenete věci, které jsou teď samozřejmé. Rada zní: Sepište si seznam úkolů, nápadů, připomínek a restů. Po návratu z dovolené se snadněji zorientujete a rychleji naskočíte do kolotoče pracovních povinností.
Voláte svému obchodnímu partnerovi s důležitým požadavkem a jeho sekretářka vám klidným hlasem oznámí, že má 14 dní plánovanou dovolenou. Pomyslíte si: „To mi nemohl dát vědět?“
Zachovejte se jinak. Buďte profesionální a kolegiální. Informujte o své plánované dovolené obchodní partnery, klíčové klienty a kolegy včas. Pověřte některého ze svých kolegů, aby vás po dobu vaší nepřítomnosti zastupoval.
Nezapomeňte si nastavit automatickou odpověď. Uveďte v ní, jak dlouho budete pryč a kdo vás v urgentních případech zastupuje. Vyhnete se tak zbytečným telefonátům a dotazům.
POZOR! O svých dovolenkových plánek informujte jen své pracovní kolegy. Nechlubte se dovolenou na sociálních sítích. Po návratu domů by vás mohlo čekat nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu.
Nečekejte, že se situace na trhu práce v krátkodobém horizontu zlepší. Naopak. Plánované oživení ekonomiky ji ještě přiostří. Proto se opřete do náborového procesu už dnes.
Potřebuji lidi do týmuV lese, kde se kocháte jen zvuky ptáků, bzukotem včel a krásnými úlovky hub, vám v kapse vrní několikrát za hodinu telefon. Jednou je to šéf, který nemůže najít fakturu (a přitom jste mu ji před odjezdem dali na stůl). Podruhé kolega s dotazem, kdy je termín školení (je to uvedeno na nástěnce u kávovaru). Klasika?!
Znakem dobré firemní kultury je, že vám nadřízený nebo kolega nebudou na dovolenou volat s každou maličkostí. Během volna potřebujete „vypnout“ a načerpat duševní síly. Myšlenky na práci tomu rozhodně nepomáhají.
Vstáváte v osm. Místo otravného budíku vás ze sna vytahují sluneční paprsky a zpěv ptáků. Snídáte na zahradě. Pak jdete plavat/ na túru/ do lesa/ čtete si…. Po obědě si zdřímnete. Máte minimum povinností. Čas je jen váš.
Ano, o dovolené se náš režim mění. Je volnější a možná bezstarostnější. Změna prostředí a aktivit je velmi důležitá pro maximální využití vašeho volna. Trávíte dovolenou doma? Vysedáváte u televize, dopoledne vyřídíte pár pracovních emailů, trochu uklízíte? Takto mnoho duševních sil nenačerpáte.
Zkuste se zcela odpoutat od práce – vypněte pracovní telefon, nečtěte pracovní emaily. Věnujte se svým koníčkům, pohybu i odpočinku. Nenechte práci, aby vás okrádala o soukromí.
První dny dovolené jsou většinou ještě všichni hlavou v práci. Co se asi v kanceláři děje? Opravu jsem udělal/a vše? Čas letí a než se vzpamatujete, už zase balíte kufry a jedete domů.
Právě proto odborníci doporučují: „Ideální délka dovolené je 3 týdny, minimálně však 14dní v kuse.“
1. týden Myslíte na práci.
2. týden Zvykáte si na trochu jiný denní režim.
3. týden Opravdu relaxujete.
Dopřejte si bezstarostnou dovolenou nabytou odpočinkem, zážitky, radostí a časem stráveným se svými blízkými. Načerpejte fyzické i psychické síly. A hlavně si to UŽIJTE!
Klíče v zámku, známé vrznutí dveří, vůně domova....a jste zpět. Kufry jste postavili do předsíně a s úsměvem na rtech vzpomínáte na dovolenou. Čas se ale nedá zastavit. Zítra je pondělí, a vás čeká PRÁCE. Nenechte se však okrást o poslední den svého volna. Stáhněte si v klidu fotky, vybalte třeba pár věcí.
Večer si nachystejte věci na nový pracovní den. Usnadní vám to nezvykle brzké vstávání za asistence protivného elektronického kohouta. V práci vytáhněte ze šuplíku svůj připravený seznam „úkolů“ a prostě se do toho pusťte.
Vítejte zpět ve víru každodenního shonu. A těšte se na další dovolenou!
APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444
Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477
brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779