Každý ekonomický karambol znamená konec některých firem. Svízelná doba však přináší také prostor pro tvorbu a nové nápady. Už nyní se objevilo na trhu několik nadějných progresivních firem, takzvaných startupů. Pracovat ve startup můžete, i když třeba nemáte žádný ohromný a přelomový nápad. Prostě se zde necháte zaměstnat. Co od práce ve startupu čekat? Jaké jsou její výhody a co vás naopak může nepříjemně překvapit, pokud nebudete připraveni?
Česká i světová ekonomika má za sebou poněkud turbulentní týdny. Co přesně bude dál, to neví nikdo. Vstoupili jsme do recese, která bohužel znamená konec některých firem. Každá svízelná doba však také přináší prostor pro tvorbu a nové nápady. Čeští podnikatelé už prokázali, že životaschopnost jim rozhodně nechybí. Objevilo se hned několik nových progresivních firem, takzvaných startupů, s nadějnou vyhlídkou na úspěšnou budoucnost. A další budou následovat.
Možná nemáte to štěstí, abyste sami přišli s přelomovým nápadem. Možná jste se ale k právě vznikajícímu projektu nachomýtli a máte šanci stát se jedním z pilířů, o které se vzrůstající byznys bude opírat. Firmy mají v začátcích zpravidla “pár” zaměstnanců, takže je možné v nich provádět některé činnosti, které ve větších firmách a korporátech nejsou možné. Například:
Láká vás představa, že se účastníte budování nové firmy takzvaně od píky? Bod pro vás za odvahu snít. Než obdržíte také další bod za odvahu měnit, měli byste si uvědomit ještě tu nejzásadnější skutečnost.
Náš tip z archivu: Jak se odhodlat ke změně profese
Nabízíme pomocnou ruku, která vám může ukázat další směr.
Tohle mě zajímá!Po několika letech práce v korporátu mu došlo, že ani stávající oslnivá mzda mu nenahradí smysl, který ve svém zaměstnání postrádá. Pak ho napadlo něco ohromného, ze dne na den dal výpověď, založil si firmu a dnes už dva roky žije svůj sen s fungujícím startupem, který…
Příběhy o lidech, kteří dokázali v přetvořit myšlenku v projekt a projekt ve stabilní zdroj příjmů, začínají dost často nějak takto. Nebo alespoň hodně podobně. Na stránky hospodářských magazínů a ekonomických serverů se zpravidla dostávají ti, kteří uspěli. A tak se startup může zdánlivě jevit jako procházka růžovým sadem a rozjezd vlastní firmy jako něco, co zaručeně musí dopadnout dobře.
Každý, kdo stojí nohama na zemi, ví, že začátek je vždy těžký a nakopnout úspěšný startup vyžaduje víc než jen dobrý nápad. Dva lidé, kteří ve stejný čas rozjedou velice podobný projekt, do kterého vloží podobné úsilí i rozpočet, mohou po nějaké době bilancovat diametrálně rozdílné výsledky. Proč? Protože jednomu z nich chybí štěstí, které je i v sebelépe pojatém podnikání často potřeba.
Náš tip z archivu: Dream job aneb hodnoty v našem zaměstnání
Právě obava z neúspěchu je to, co lidi od účasti na startupu nejčastěji odrazuje. Tím spíš v době, kdy lze oprávněně očekávat, že najít novou práci bude výrazně obtížnější než dříve. “Startup není pro každého,” zní občas od těch, kteří se na nových projektech podíleli. Jenže, co má ta fráze vlastně komu říct? Stejně tak dobře můžeme říct, že “korporát není pro každého”, “být na volné noze není pro každého”, dokonce i “klasické zaměstnání není pro každého”. Lidé jsou zkrátka různí a každému vyhovuje něco jiného. Pokud cítíte, že startup je to pravé ořechové, máte příležitost se do některého zapojit a nebrzdí vás některý z níže uvedených faktorů, potom směle do toho.
Do startupu se nepouštějte, pokud:
Přejeme hodně úspěchů v libovolných začátcích a změnách
APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444
Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477
brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779