Zvažujete kariérní pauzu? Těžte z výhod, pamatujte na rizika

9.3.2020

Ještě nedávno byla kariérní pauza u nás raritou, kterou využívali především vysoce postavení manažeři nadnárodních firem. Pořád se nejedná o nikterak častou praxi, kariérní (nebo také profesní) pauzu však v určitém smyslu můžeme nazvat trendem. Lidí, kteří na dobu v řádu několika měsíců až jednoho roku opouští svá zaměstnání, totiž pozvolna přibývá.

Kariérní pauza - čas na život

Scénář vypadá obvykle zhruba takto: zaměstnanec si po několika letech práce pro jednu určitou společnost vezme dva a více měsíců neplaceného volna. Ty tráví třeba na cestách, nebo si intenzivně užívá společný čas s rodinou. Případně pozici zcela opustí, ale místo toho, aby plynule navázal na jiném místě v jiné firmě, vyplní profesní pauzu činnostmi, na kterou mu předtím z různých důvodů nezbýval prostor. 

Pokud nepočítáme rodičovskou dovolenou nebo čas věnovaný hledání nového zaměstnání, je plánovaná kariérní pauza v českém prostředí vcelku novým fenoménem. Zaměstnanci po možnosti “sahají” z několika důvodů: vyráží na dlouhodobou poznávací cestu do zahraničí, doplňují si vzdělání nebo třeba pečují o své blízké, pokud se ti ocitnou v situaci, kdy jsou dočasně odkázáni na pomoc někoho dalšího.

Pauza bez změny zaměstnání? Jde to

Je vcelku jedno, jestli člověka k pauze motivuje dlouhá zahraniční cesta, výjimečná rodinná situace, nebo si chce zkrátka jen odpočinout a ujasnit priority. Období strávené mimo zaměstnání, bez jinak obvykle velmi pevného časového rozvrhu, nabízí mimořádnou příležitost k osobnímu obohacení a růstu. Například již zmiňovaná dlouhodobá zahraniční cesta přímo vybízí k absolvování neobvyklé stáže nebo zajímavé dobrovolnické činnosti. O možnosti vylepšení jazykové výbavy nemluvě.

S profesní pauzou má zkušenosti devětadvacetiletá projektová manažerka Adéla. Zaměstnání opustila před časem na celý rok. “Nastoupila jsem na plný úvazek již během studia vysoké školy. To mělo spoustu výhod. Osamostatnila jsem se, v den promoce jsem šla na prohlídku svého budoucího prvního bytu, což bylo něco, o čem si drtivá většina mých spolužáků mohla nechat zdát,” vzpomíná Adéla. Po čase si však začala uvědomovat také stinné stránky své rané kariéry. “Pak mi najednou došlo, že sice mám vlastní bydlení a našlapaný životopis, ale vlastně jsem si nic moc neužila. Studentský život mě díky práci zcela minul, Erasmus, zahraniční stáže a podobné výhody zrovna tak. Byla to od začátku moje volba a ničeho jsem nelitovala, ale došlo mi, že musím zvážit možnosti, které se nebudou opakovat,” vysvětluje. Chtěla cestovat a rozhodla se, že odjede, i kdyby se milovaného zaměstnání měla zcela vzdát. 

Měla štěstí. Rozhodnutí přišlo, když zrovna úspěšně dotáhla do konce jeden rozsáhlý projekt. Se zaměstnavatelem měla dohodu, že se po návratu z cest může vrátit. Naopak pětačtyřicetiletá Eva, obchodnice velké výrobní firmy, po devíti letech na stejné pozici marně hledala motivaci k další práci. Po čtyřměsíční profesní pauze, kterou strávila střídavě u sestry v Kanadě a na chalupě s rodiči, zjistila, že už jí stávající zaměstnání nemá co dát. Dala výpověď. Znovu pracuje jako obchodnice, avšak ve zcela jiném odvětví. Říká, že po změně místa jí práce znovu dává smysl.

Pozor, ať nejste “z kola ven”

Samozřejmě, příběhy lidí, kteří dali na nějakou dobu své práci sbohem, zvlášť, když končí jakýmsi happy endem, se hezky píšou, ještě lépe čtou, ale jak se vypořádat s reálnými nástrahami? 

Možná vás už napadlo, že jediným řešením pro vaši vlastní kariérní pauzu by byla výpověď. A co by na dlouhodobější výpadek z pracovního procesu řekl potenciální zaměstnavatel? Není to ve skutečnosti velká nevýhoda oproti všem ostatním uchazečům, kteří pravděpodobně pracovali bez přerušení už od školy? Časová mezera v životopisu ve skutečnosti nemusí být na škodu. Odpočinout si a takzvaně dobít baterky potřebuje čas od času každý z nás. Pokud kariérní pauzu využijete k profesnímu či osobnímu rozvoji, tím lépe pro vás. 

Na každý pád se však jedná o určitý risk. Štěstí na benevolentního zaměstnavatele, jakého má Adéla, nebo na osobní prozření, jak tomu bylo u Evy, není samozřejmost. Pokud o profesní pauze uvažujete, pečlivě plánujte. Jednak je třeba myslet na to, že během pauzy přijdete minimálně o jeden pravidelný příjem. Zatímco Adélu na cestách živil pronájem bytu, výnosy z investic a občasné brigády, Eva odcházela z původní firmy se slušnou finanční rezervou, s kterou by bez problému vyšla déle než rok. 

Během pauzy byste měli pamatovat i na vlastní konkurenceschopnost. Udržovat své vědomosti stále aktuální a potřebné pro zaměstnavatele, zachovávat si všeobecný přehled v novinkách na pracovním trhu. Pomohou vám odborné články, noviny či absolvování některého hodnotného kurzu. Jak jsme uvedli výše. Pokud pauzu využijete k rozvoji, získáte obří plus. 

Spolehlivým partnerem při návratu na pracovní trh vám bude personální agentura. Ať už o kariérní pauze uvažujete, plánujete, nebo jste zrovna právě v situaci, kdy vás hledání nové práce čeká. 

Přijďte se poradit do Aprofesu

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779