Je tu zase prosinec. První mráz, první sníh, Mikuláš a hlavně Vánoce. Čas pohody a barevných balíčků s mašlí. Dávání dárků vždy sloužilo k upevňování vzájemných vztahů. A to doma, i v zaměstnání. Od zaměstnanců dopis „Ježíškovi“ nečekejte. Máme pro vás pár tipů pro nadílku pod firemní stromeček.
Typ dárku závisí především na kreativitě personalistů a finančních možnostech firmy. V dnešní době, kdy je mnoha firmám krize stále v patách, ještě více platí "dvakrát měř, než vybereš". Volte smysluplné dárky. Jejich cílem je potěšit a posílit spokojenost. Je to nelehký úkol. Radost udělá i maličkost, šitá na míru
Nečekejte, že se situace na trhu práce v krátkodobém horizontu zlepší. Naopak. Plánované oživení ekonomiky ji ještě přiostří. Proto se opřete do náborového procesu už dnes.
Potřebuji lidi do týmuCo člověk, to názor. Jako personalista v malé firmě si můžete dovolit přemýšlet nad dárky pro konkrétní osoby. Ve velké firmě to půjde jen těžko. Ideální cestou je najít si skupiny s podobnými vlastnostmi a na ně dárky cílit. Dělení můžete dělat podle různých vodítek (muži/ženy, pracovní skupiny, dle věku,...).
Dárky by měli předat osobně nadřízení zaměstnancům, ideálně s ručně napsaným poděkováním. Horší variantou je hromadné předávání dárků na vánočním večírku. Jednak je to poměrně neosobní způsob a také se může stát, že některý zaměstnanec dárek domů ani nedonese.
Dáváte dárky? Co na to říká vaše účetní? Jak se na to dívá?
Existují dva základní úhly pohledu. Jaký vliv má dar na daňový základ zaměstnavatele a jak ovlivní zdanitelný příjem zaměstnance. Obecně platí, že všechny poskytnuté dary patří mezi nedaňové náklady (zvyšující základ daně). Pokud splňují podmínky stanovené zákonem o daních z příjmů, základ daně se sníží až v rámci zpracování daňového přiznání.
Z výše uvedeného pravila existuje výjimka. Dle zákona o daních z příjmů (§ 25 odst. 1 písm. t), za dary není považován reklamní nebo propagační předmět, který má na sobě logo nebo ochranou známku. Hodnota tohoto předmětu nesmí přesáhnout 500,- Kč a nesmí být předmětem spotřební daně. Laicky řečeno se jedná např. o propisky, diáře, hrnky, čepice, trička, kalkulačky, kapesní nože, přívěsky na klíče apod. V tomto případě se jedná o daňový náklad, který nemá vliv na základ daně zaměstnance.
Zaměstnavatel daruje zaměstnanci k výročí jeho 50.narozenin věcný dar v hodnotě 1700,- Kč. Jedná se o nedaňový náklad, kerý nemá vkliv na základ daně zaměstnance.
Zaměstnanec, který odchází do důchodu, dostane od svého zaměstnavatele odměnu ve výši 10 000,- Kč. Pro zaměstnavatele je to nedaňový náklad, základ daně z příjmu zaměstnance bude zvýšen o 10 000,- Kč.
Zaměstnavatel daruje zaměstnanci k jeho 40tým narozeninám dárkový balíček za 1500,- Kč. Pro zaměstnavatele je to nedaňový náklad, základ daně zaměstnance bude zvýšen o 1500,- Kč.
Ostatní dary, peněžní vždy a nepeněžní nesplňující výše uvedené podmínky, jsou pro zaměstnavatele nedaňovým nákladem a pro zaměstnance jsou součástí jejich zdanitelného příjmu (zdanitelné mzdy). Sociální ani zdravotní pojištění se z těchto darů neodvádí.
APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444
Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477
brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779